3. 1. 2018  |  aktualizováno 4. 1. 2018  |  Tiskové zprávy  |  0 komentářů

Význam koncepce zdravotnictví

Význam koncepce zdravotnictví

Význam koncepce zdravotnictví

V pozici ministryně zdravotnictví jsem působila 14 měsíců, a to v druhé polovině volebního období 2004-5. Byla jsem v uvedeném časovém intervalu již třetí v pořadí, a to po ministryni Součkové a po krátkodobém působení kolegy Kubinyiho. Tuto naši triádu pak půl roku před parlamentními volbami v roce 2006 dovršil nastoupením na vytoužený trůn David Rath. Působila jsem tedy v období, kdy byli „u vesla“ tři premiéři, a to Vladimír Špidla, poté Stanislav Gross a zakončil vše Jiří Paroubek. Ten mě také odvolal, a tak vyhověl tužbám mého již zmíněného nástupce.

Nabízený post Stanislavem Grossem jsem přijala váhavě, ale nakonec jsem se rozhodla kladně. Hlavním důvodem byla skutečnost, že naše zdravotnictví by mělo mít konečně koncepci, strategii, organizační pořádek. Vždyť změna daňového systému  od roku 1993 si vyžádala i založení relativně pokrokového systému financování zdravotnictví. Zákonem tedy byly ustavovány zdravotní pojišťovny, které v počátečním období dosáhly počtu 27! Nenásledovaly však změny jiné, tj. především nová „koncepce“ poskytování zdravotní péče v nových podmínkách…To vše postupně vedlo ke změnám v dostupnosti a kvalitě v poskytované péči….

Koncepce byla tehdy v relativně krátké době vytvořena na základě mého politického zadání kolektivem pracovníků Institutu pro zdravotnickou  politiku a  ekonomiku z Kostelce nad Černými lesy pod vedením pana MUDr.Petra Hávy. Vládou Jiřího Paroubka byla přijata v červenci 2005, avšak k její aplikaci v praxi a k jejímu účelnému rozvíjení vůbec nedošlo. Je tedy již hodně dlouho „zaparkována“ ve Strakově akademii a zcela jistě by zasloužila „oprášit“ a aktualizovat. Její zásady pak nerespektoval především po podivně vyhraných volbách v roce 2006 pan ministr Julínek se svým mluvčím Tomášem Cikrtem.

Naše pojetí bylo rozdílné z jednoduchého důvodu: záleží na tom, co je prvotní. Zda to je zhodnocení aktuálního stavu  systému zdravotnictví a poté propracování účelné strategie. Nové či novelizované zákony pak představují taktické kroky k naplňování vytčených cílů.

Anebo naopak:  kalkulovat  pouze s tím, kolik činí příjmová stránka veřejného zdravotního pojištění a dle toho pak málo koordinovaně realizovat zdravotní péči, zavádět konkurenci zdravotních pojišťoven, neobejít se bez úhradové vyhlášky, zavést finanční limitace lékařů v jejich ordinacích, vpouštět  v některých směrech do systému byznys, stanovovat tzv.regulační poplatky atd….Domyšleno do extrému -  tato zdravotnická politika představuje mj.činění často na hraně zákona…

Všechno toto ústí v permanentní nejistoty, a to nejen pro samotné pacienty, ale i pro jejich zdravotníky. Přitom gestorem  této klíčové služby sociálního státu má být v demokratické společnosti jakákoliv aktuální vláda, resp.ministr zdravotnictví.

Bude-li existovat koncepce (a to v jakémkoliv rezortu v naší společnosti), s většinovým přijetím ve vládě i v parlamentu, pak bude nastolena jistota pro všechny občany v ČR, že povinné zdravotní pojištění je zřejmě dostatečným zdrojem pro financování zdravotní péče rovnocenné pro všechny. Že jde o péči dostupnou, kvalitní, efektivní a bezpečnou. Že i zdravotníci budou přiměřeně finančně odměňováni, budou žít v jistotě a na důstojné společenské úrovni. A hlavně: nebudou mít potřebu opouštět dosavadní zdravotnické pracoviště a sehraný pracovní tým, ale ani Českou republiku, která jim poskytla velmi kvalitní vzdělání!


Přidat komentář


Navigace


Anketa

Budou senátorské a krajské volby 2012 úspěšné pro ČSSD?

42 %
58 %

Hlasujících: 43


Kalendář akcí

předchozí měsíc Srpen 2019 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Momentálně nejsou naplánovány žádné události.

Tiskové zprávy

Případ Sestra smrt

30. 8. 2018

Případ Sestra smrt

více

E-recept

29. 1. 2018

Názor na digitalizaci a e-recept

více

Význam koncepce zdravotnictví

3. 1. 2018

Význam koncepce zdravotnictví

více

Činnost v regionálních senátorských kancelářích

22. 2. 2013

Moje senátorská činnost  a provoz regionálních kanceláří

více

Řekněte dost Nečasově vládě. Přijďte k volbám

15. 10. 2012

Děkuji za Vaše hlasy. Přijďte podpořit kandidáty ČSSD i ve 2.kole

pátek 19.10. od 14.00 - 22.00 hodin , sobota 20.10. od 8.00 - 14.00 hodin

více

Máte červenou krev v žilách ? Darujte ji!

11. 10. 2012

Aktuální situace

Češi jsou až na 22. místě v Evropě. Alespoň jednou darovalo krev 30 procent občanů. Pravidelně daruje 15 procent dospělých lidí mladších 65 let věku.

více

Den seniorů

21. 9. 2012

Blíží se den seniorů, který bývá v porevoluční době vzpomínán i oslavován. Naše společnost se vyznačuje v porevolučním období tím, že se prodlužuje střední délka života a existuje nižší porodnost. Obojí vede k stárnutí společnosti, seniorů přibývá...

více

archív zpráv