21. 9. 2012  |  Tiskové zprávy  |  0 komentářů

Den seniorů

Blíží se den seniorů, který bývá v porevoluční době vzpomínán i oslavován. Naše společnost se vyznačuje v porevolučním období tím, že se prodlužuje střední délka života a existuje nižší porodnost. Obojí vede k stárnutí společnosti, seniorů přibývá...

Stále více narůstá rozpor mezi dokonalejším zdravotnictvím, což vede k prodlužování lidského  věku, a mezi  menší  starostí o důstojný život seniorů, aby se také s věkem prodlužoval…ve všech jeho kvalitách. Rozuměj : i v rovině sociální.

O prodlužování života i po stránce sociální se starají různé profese, dobrovolníci a vůbec obětaví lidé jakéhokoliv věku. Spoluobčané s citem, pochopením  a snahou „dělat něco pro ty druhé“. Zabývají se teoreticky i prakticky konkrétní péčí o seniory, zejména o ty méně samostatné. V tom lze spatřovat onu pravou seberealizaci, kterou často mnozí z nás hledají. V tom je také „začarované“ lidské štěstí …K tomu slouží občanské sdružení Soužití 2001.

Někteří z nás jsou tak naivní a nepředvídaví, že mají dojem, že přece jich se nějaké „stáří“ anebo omezená soběstačnost přece  netýká. Že jsou a budou zdraví, že peněz nemají zrovna málo a že mají navíc hodné a movité  děti, takže je vlastně vystaráno! Jak se však hluboce mýlí!

Když jsem se nedávno na toto téma bavila s jedním novinářem, byl překvapen tím, co jsem mu vyprávěla o jeho vhodném tipu na dobrého premiéra : tento nejmenovaný génius mi kdysi pravil, že on nemusí platit zdravotní pojištění. On přece nikdy nebude stonat !!!

JISTOTU pro nás pro všechny by měla představovat naše zdravotně-sociální soustava a tedy taková vláda, která se stará o všechny občany bez rozdílu, ať chudé nebo bohaté, ať zdravé či nemocné, ať mladé nebo ty starší…. ! Vláda, která nechce dopustit nejen eutanázii, ale ani „sociální smrt“. Vláda, která brání zvyšování finanční spoluúčasti jak na zdraví, tak na vzdělání. Zvažuje  při každém novém opatření jeho sociální únosnost a dbá na udržování sociálního smíru. To vše je předpokladem spokojeného života pro všechny, tedy nejen izolované prodlužování lidského věku ! I to je obraz politické kultury a vůbec kultury 21. století v civilizované společnosti.

A jak vypadá z těchto pohledů naše současná vláda a její „reformní kroky“ ? Jsem přesvědčena, že nejen senioři nemohou být s jejími počiny spokojeni ! Rok 2012 byl vyhlášen jako Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity ! A jak tomu odpovídá politika  současné pravicové vlády pod vedením premiéra Nečase ?

Chceme-li zajistit, aby se vládnutí co nejdříve vrátilo coby služba lidem, musíme jít všichni k nadcházejícím volbám a volit přece takovou politickou stranu, která tyto aktivity nejen slibuje. Která permanentně prokazuje slovy i činy, že politiku skutečně chápe jako službu lidem. Nikoliv jako zajišťování prospěchu skupinového nebo individuálního.   Zajištění demokracie ruku v ruce s odpovědností.  

Milada Emmerová
16. 9. 2012


Přidat komentář


Navigace


Anketa

Budou senátorské a krajské volby 2012 úspěšné pro ČSSD?

42 %
58 %

Hlasujících: 43


Kalendář akcí

předchozí měsíc Srpen 2019 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Momentálně nejsou naplánovány žádné události.

Tiskové zprávy

Případ Sestra smrt

30. 8. 2018

Případ Sestra smrt

více

E-recept

29. 1. 2018

Názor na digitalizaci a e-recept

více

Význam koncepce zdravotnictví

3. 1. 2018

Význam koncepce zdravotnictví

více

Činnost v regionálních senátorských kancelářích

22. 2. 2013

Moje senátorská činnost  a provoz regionálních kanceláří

více

Řekněte dost Nečasově vládě. Přijďte k volbám

15. 10. 2012

Děkuji za Vaše hlasy. Přijďte podpořit kandidáty ČSSD i ve 2.kole

pátek 19.10. od 14.00 - 22.00 hodin , sobota 20.10. od 8.00 - 14.00 hodin

více

Máte červenou krev v žilách ? Darujte ji!

11. 10. 2012

Aktuální situace

Češi jsou až na 22. místě v Evropě. Alespoň jednou darovalo krev 30 procent občanů. Pravidelně daruje 15 procent dospělých lidí mladších 65 let věku.

více

Den seniorů

21. 9. 2012

Blíží se den seniorů, který bývá v porevoluční době vzpomínán i oslavován. Naše společnost se vyznačuje v porevolučním období tím, že se prodlužuje střední délka života a existuje nižší porodnost. Obojí vede k stárnutí společnosti, seniorů přibývá...

více

archív zpráv