6. 4. 2017  |  aktualizováno 24. 7. 2017  |  Osobní  |  0 komentářů

Rumburská kauza - obhajoba

Rumburská kauza - obhajoba

Rumburská kauza

Milada Emmerová

Poslední výzkum veřejného mínění, který zjišťoval názory respondentů v České republice na trest smrti, proběhl v loňském roce a ukázal, že pouhá třetina dotázaných jej odmítá.

Pokud by takové nezvratné rozhodnutí ještě stále v českém právním řádu existovalo, byla by pravděpodobnou adeptkou hrdelního trestu zdravotní sestra V.M. z Rumburku.

Její obvinění probíhalo takřka v přímém přenosu. Média vycítila kořist, kterou mohla senzacechtivým divákům předhodit, a tak jsme se postupně mohli seznámit s lékaři, sestrami, vedením nemocnice i města, kteří všichni měli co říct k nevídané kauze.

Na jedné straně figurovala údajně neoblíbená sestra, která prý „nemá ráda pacienty“, a oproti ní hrdina, lékař, který poslední, údajnou vraždu seniorky, hospitalizované v rumburské nemocnici, odhalil a neprodleně zajistil důkazy svědčící proti V. M., která byla v té době ve službě.

V médiích a poté i u soudu vypověděl, že „…ihned konal, odebral krev zemřelé nemocné a nechal ji vyšetřit na koncentraci draslíku, a ta byla více než dvojnásobná oproti běžným hodnotám. …“.

Zda bylo jeho chování úmyslné anebo jen nekompetentní, lze zpětně těžko odhalit. Nicméně následné vyšetřování poukázalo na jeho, přinejmenším podivné, chování ve vztahu ke spolupracovníkům na všech úrovních….

Pokud je někdy v nadsázce lékařům přičítán tzv. božský komplex, byl by MUDr. P.V. ukázkovým příkladem.

A orgány činné v trestním řízení se neprodleně jaly konat. Vyšetřování započalo ihned v červnu 2014, sestra V.M. byla obviněna v srpnu téhož roku a byla vzata poprvé do vazby.

Začalo se navíc pátrat v historii, co když tato sestra smrt zabíjela obtížné pacienty již dříve? Dle soudního znalce vše napovídalo tomu, že ano,  a začaly se vyhledávat v historii nemocnice další úmrtí, která mohla mít tato, veřejným míněním již předem odsouzená, vražedkyně na svědomí.

Vybrané oběti měla zabíjet vstříknutím roztoku draslíku do žil. Tuto příčinu úmrtí „odhalil“ lékař-detektiv a potvrdil si ji nejen sobě, ale celé odborné i laické veřejnosti, a to odběrem krve poslední, údajně zabité oběti….

 V listopadu 2014 rozšířili tedy obvinění  V.M. na šest vražd. Obětem mělo být mezi 35 až 85 lety. Předpoklad byl, že všechny oběti likvidovala draslíkem a byly v tomto ohledu shromažďovány tzv.důkazy…..

Pouze čirou náhodou jsem zaslechla mediální vyjádření vztahující se k vyšetřování, která mě doslova uzemnila. Hrdinný lékař provedl náběr krve od zemřelé! Vždyť přece fakt, že po smrti jedince koncentrace draslíku permanentně stoupá, a to díky jeho uvolňování z krvinek podle koncentračního spádu, a dále pak při jejich progredujícím rozpadu (při hemolýze)… Tímto způsobem pak dochází v krátké době po smrti k pozvolnému zvyšování koncentrace draslíku v krvi, až je mnohonásobně vyšší, než je fyziologická koncentrace draslíku v krvi za života. Tento již dávno prokázaný fakt českými veterinárními lékaři jasně zdůvodňuje získaný patologický laboratorní výsledek…, který považoval MUDr.P.V. za přímý důkaz úmyslného zabití.  lékaři by je tedy měli znát!

Takže laboratorní rozbor krve v jakémkoliv okamžiku po zástavě oběhu podává bezcennou informaci. Medicína není matematika, ale některá čísla jsou jasně směrodatná.

Tohle tedy mělo být hlavním přímým důkazem?

Na základě této informace, jsem kontaktovala obhájkyni ex offo paní Mgr.et Bc.Ivu Jónovou a popsala jí uvedené skutečnosti. Stále jsem nemohla uvěřit, že jsem jediná, kdo si tuto, pro lékaře naprosto zřejmou informaci, uvědomuje. Kdyby okolnosti nebyly tak dramatické, musela bych se tomu smát. Na tomhle má být postavená obžaloba?

 

Nebyla jsem si úplně jistá, zda a jak bude obhájkyně na mé sdělení reagovat, ale ta vše pochopila a samozřejmě chtěla vědět, zda jsem ochotná toto sdělit soudu a podat svědectví ve prospěch obžalované. Přišlo mi to naprosto samozřejmé. Na nepravdu a omyly je třeba upozornit v běžném životě, natož abych váhala v situaci, která může vést k fatálnímu justičnímu omylu.

 

Jak se později ukázalo, ne všichni lékaři vystupující v dané kauze měli odpovídající znalosti.

Mnohem závažnější ale byla neznalost odborníků nejvyšších, těch, kteří mohou rozhodnout o rozsudku. Soudních znalců z oboru lékařství.

A kupodivu, i sám soudce mě považoval za samozvaného znalce, o kterého nikdo nestojí. Moje tvrzení a dokládaná odborná fakta byla totiž v příkrém rozporu s posudkem soudního znalce a zcela jasný případ se začal jevit v trochu jiném světle.

Navíc se ukázalo, že psychologické a psychiatrické vyšetření vyznívá plně ve prospěch zdravotní sestry.

 

Obhájkyně využila mého odborného názoru a argumentovala jím při soudních řízeních. Dalším krokem v pořadí byl jak znalecký posudek obžaloby, tak především  revizní posudek,  vypracovaný v olomoucké fakultní nemocnici na podzim roku 2015. Jejich tvrzení se plně shodovala s mým prvotním názorem. Je prokazatelné, že po smrti hladina draslíku stoupá a jeho posmrtně naměřená koncentrace nemůže být důkazem vraždy.

Navíc, po přezkoumání jednotlivých případů z minulosti, se ukázala všechna předchozí podezřelá úmrtí, vzhledem ke zdravotnímu stavu pacientů, předvídatelná.

Revizní posudek byl jasně vypracovaný. Pokud by se žalobce neopíral o první znalecký posudek, kterým argumentovala policie,  mohl být tento případ úmrtí uzavřen tak, jako řada jiných nejen ve zdravotnictví, a před soud by se vůbec nedostal.

 

Obžalované hrozil výjimečný, doživotní trest. Až v lednu 2016 dospěl  rajský soud k závěru, že tato sestra nikoho nezavraždila. V  době vyhlášení rozsudku byla paní V.M. již pár dnů na svobodě. Ale tím případ neskončil.

 

Státní zástupce se proti rozhodnutí prvoinstančního soudu odvolal.

,

Na další jednání a rozhodnutí odvolacího soudu jsme netrpělivě čekali až do poloviny letních prázdnin roku 2016. A ten potvrdil rozsudek prvoinstančního senátu.

Věra Marešová byla definitivně volná.

Co se během té dlouhé doby všechno událo?

Vyšetřování a soudní jednání trvalo více než dva roky. Ve věznici v Litoměřicích strávila V.M. 429 dnů. Hrozila jí exekuce pro nesplácení hypotéky.

 

Přišla o zaměstnání. Navždy bude  onou  obviněnou, která byla  kdysi stíhaná za vraždy. Jak snadno a zda vůbec nalezne novou práci, je otázka.

Pocity a obavy, které prožila, v ní navždy zůstanou. Začínat novou etapu života nebude snadné. Tahle 429 dnů trvající epizoda změnila vše. Postihla ji, její dceru, její přátele.

Hrozila jí exekuce, protože v době, kdy byla vězněna, jí byly sesplatněny půjčky, které z pochopitelných důvodů nemohla splácet.

Její dcera měla s má psychické potíže a přerušila vysokoškolské studium. Nyní se je snaží dokončit. Chodí  přitom do práce, aby se obě uživily.

Setkání s ní mi zůstane dlouho v paměti. Při jednom z posledních našich rozhovorů mi řekla, že by jí nikdy nenapadlo, že politička může mít takové znalosti a odvahu.

V důsledku vývoje projednávaného případu a také dalších kauz, při kterých svým neodborným posudkem soudní znalec R.M. zasahoval do průběhu celého soudního líčení, bylo s ním zahájeno správní řízení a výsledkem bylo jeho vyškrtnutí ze seznamu soudních znalců. Podal však odvolání k panu ministru spravedlnosti, který je o jeho činnosti dostatečně informován….

V současné době je stíhán pro trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku v jiných případech. Zaangažovaná je také Společnost pro toxikologii a soudní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, jak je možno občas sledovat  v TV 24.

 

Možná si někdy v duchu nebo i nahlas přejeme, aby byl někdo odsouzen k smrti. Jsou zločiny, nad kterými si s  hrůzou říkáme, že je škoda, že byl trest smrti zrušen.

A šestinásobná vražda bezmocných pacientů by k takovým určitě patřila. Proti paní V.M. zpočátku svědčilo vše. Nadřízený lékař, tzv. nezvratné důkazy, a média vše přihřívala.

Možná by bylo všechno jinak, kdybych náhodou nezaslechla kousek televizní reportáže dne 23.června 2015….Jsem o tom osobně přesvědčená. A mám z toho radost, podobně jako paní V.M. a její dcera, a pár mých opravdových přátel, mezi které patří paní tajemnice ze Senátu Parlamentu České republiky Bc.Václava Brabcová anebo asistentka našeho senátního klubu Mgr. Linda Kroupová.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 


Přidat komentář


Navigace


Anketa

Budou senátorské a krajské volby 2012 úspěšné pro ČSSD?

42 %
58 %

Hlasujících: 43


Kalendář akcí

předchozí měsíc Září 2019 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           
Momentálně nejsou naplánovány žádné události.

Tiskové zprávy

Případ Sestra smrt

30. 8. 2018

Případ Sestra smrt

více

E-recept

29. 1. 2018

Názor na digitalizaci a e-recept

více

Význam koncepce zdravotnictví

3. 1. 2018

Význam koncepce zdravotnictví

více

Činnost v regionálních senátorských kancelářích

22. 2. 2013

Moje senátorská činnost  a provoz regionálních kanceláří

více

Řekněte dost Nečasově vládě. Přijďte k volbám

15. 10. 2012

Děkuji za Vaše hlasy. Přijďte podpořit kandidáty ČSSD i ve 2.kole

pátek 19.10. od 14.00 - 22.00 hodin , sobota 20.10. od 8.00 - 14.00 hodin

více

Máte červenou krev v žilách ? Darujte ji!

11. 10. 2012

Aktuální situace

Češi jsou až na 22. místě v Evropě. Alespoň jednou darovalo krev 30 procent občanů. Pravidelně daruje 15 procent dospělých lidí mladších 65 let věku.

více

Den seniorů

21. 9. 2012

Blíží se den seniorů, který bývá v porevoluční době vzpomínán i oslavován. Naše společnost se vyznačuje v porevolučním období tím, že se prodlužuje střední délka života a existuje nižší porodnost. Obojí vede k stárnutí společnosti, seniorů přibývá...

více

archív zpráv